12.06.2015

Interesujące gadżety i usługi które możecie wykorzystać podczas organizacji wycieczek.

Author
Magello
Michał Piórkowski CEO, Magello

Podczas naszej długiej przygody z tworzeniem rozwiązań IT dla branży turystycznej natknęliśmy się na wiele ciekawych pomysłów na urozmaicenie atrakcji podczas wyjazdu. Poniżej przedstawiamy Wam kilka z nich.

1. AirDog

AirDog jest niezwykle ciekawym projektem, którego początek mogliśmy obserwować na KickStarterze. W dużym skrócie AirDog jest dronem, który podąża za właścicielem - zupełnie jak pies :) Nie musze chyba tłumaczyć jak niesamowite efekty będzie można osiągać w nagrywaniu aktywności sportowych dzięki temu urządzeniu. Cena nie jest naturalnie niska, ale wg mnie oferowanie wypożyczania AirDoga na wyjeździe będzie absolutnym hitem na wyjazdach powiązanych ze sportami. Polecam obejrzeć film!

2. MoveCloser - RfID i Social media

Rozwiązanie oferowane przez firmę Move Closer sprawdza się wyjątkowo dobrze przede wszystkim na zorganizowanych wyjazdach. Dzięki połączeniu profilów w mediach społecznościowych uczestników wyjazdu ze zbliżeniowymi opaskami RFID/UHF, ułatwiamy naszym gościom generowanie contentu z wyjazdu. Jak wiadomo, organizatorom zależy na rekomendacjach w social media, natomiast uczestnicy często nawet chcąc pokazać gdzie spędzają urlop nie mogą tego zrobić z powodu… ograniczenia dostępu do internetu. System Move Closer składa się z opasek oraz interaktywnych totemów, które dzięki połączeniu z internetem w czasie rzeczywistym generują content taki jak zdjęcia, check-iny, polubienia czy materiały wideo. Cała interakcja oraz czas wymagany od użytkownika skraca się do kilku sekund i odbywa się na dobrze znanych użytkownikom zasadach zbliżeniowych płatności PayPass.

3. SnowCookie

SnowCookie jest w fazie projektowania ale i tak zdecydowałem o tym wspomnieć, ponieważ uważam, że jest to niesamowicie ciekawy projekt. Jest to typowy projekt Wearable przeznaczony dla narciarzy/snowboardzistów, w którego skład wchodzą czujniki oraz aplikacja. Czujniki umieszcza się na nartach/desce. Aplikacja po połączeniu się z nimi jest w stanie dawać nam porady dotyczące techniki jazdy - dając nam szanse na stałe szlifowanie naszej techniki. Na pewno urządzenie nie zastąpi prawdziwego trenera ale na pewno stanowić będzie bardzo ciekawy dodatek.

4. GoPro Rentals

Ciekawą usługą oferowaną przez niektóre firmy organizujące wyjazdy sportowe jest możliwość wypożyczenia kamer Go-Pro. Pomijając aspekt zarobkowy oferowanie tej usługi daje nam potencjalny dostęp do dużej ilości ciekawych materiałów które mogą być ew. użyte do promocji wyjazdów (warto odpowiednio skonstruować umowę wypożyczenia, dając sobie furtkę na możliwość wykorzystywania tych materiałów w zamian za np. zniżkę).

5. Wypożyczalnia sprzętu

Wydaje mi się, że standardem jest już prowadzenie wypożyczalni sprzętu, niemniej jednak wspominam o tym. Ta usługa jest o tyle ciekawa, że z punktu widzenia uczestnika można uzyskać dostęp do najnowszych modeli przed jakąkolwiek decyzją o kupnie. Dostępność wypożyczalni jest również zdecydowanym plusem dla osób uczących się. Oczywiście z reguły na miejscu też będą wypożyczalnie, jednak Wy jako organizator możecie zaoferować lepsze ceny oraz płatność jeszcze na etapie rezerwacji - co dla wielu osób może stanowić duże udogodnienie.

6. Wypożyczalnia wearables monitorujących aktywność fizyczną

Wdzięcznym tematem jeśli chodzi o wypożyczanie są wszelkiego rodzaju wearables (FitBit itp.). Takie urządzenia nie dla każdego mają sens na co dzień, a na wyjazdach na których uprawia się sporo sportu zaczynają nabierać znaczenia. Dlatego oferowanie ich w wypożyczalni stanowi bardzo ciekawy dodatek dla wszystkich osób chcących bardziej świadomie uprawiać sport. Dodatkowo można próbować wykorzystywać dane z tych urządzeń do robienia ciekawych infografik po danym wyjeździe - ile uczestnicy spalili kalorii itp. - materiał na dobry viral :)

7. Kurs barmański

Już kilka razy widziałem taki dodatek w ofercie różnych firm i wcale się temu nie dziwię. Wyjazdy - zwłaszcza takie na których ludzie imprezują - są świetnym miejscem aby zorganizować taki kurs. Nie musi to być nic bardzo skomplikowanego - wystarczy kilka krótkich lekcji na temat podstawowych zasad rządzących przygotowywaniem dobrych drinków. Takie wydarzenie z pewnością zagwarantuje spory ruch na mediach społecznościowych, a w końcu to powinno być celem każdego organizatora.

8. Joga dla relaksu

Do tej pory zajęcia z Jogi widywałem głównie na festiwalowych polach namiotowych (patrz OpenEr), ale uważam, że jest to temat który spokojnie można wykorzystać na wyjazdach. Oczywiście warto wcześniej zebrać listę chętnych albo ustalić minimalną ilość osób potrzebnych do zorganizowania zajęć.

9. Koncerty

Ostatnie, ale bardzo ważne. Coraz więcej firm stara się organizować wyjazdy muzyczne (patrz ZeroGravity czy SnowShow). Niektóre z nich mają tylko zagwarantowane dobre imprezy z DJami, inne zaś pełnoprawne festiwale muzyczne. Osobiście uważam, że forma nie ma tak bardzo znaczenia jak sam pomysł - zaproszenie dobrych muzyków na wyjazd i organizowanie koncertów na miejscu daje nie tylko bardzo dobrą atrakcję wyjazdową, ale także potencjał do dużego szumu wywołanego w internecie. Sami artyści mogą też promować dany wyjazd jako kolejną okazję do usłyszenia ich twórczości.

Powyżej wymieniłem tylko kilka elementów na które natknęliśmy się przez ostatnie trzy lata - bardzo wierzę w Waszą kreatywność i myślę, że niedługo ta lista będzie nieaktualna - czego i Wam i Waszym uczestnikom życzę:)